تهران مرکزی نیروی هوائی خیابان 7/38 (شهیدمحسن میرزایی گرکانی) خیابان هشتم نیروی هوائی پلاک 122 طبقه چهارم
info@farnamchem.ir/farnam.chem@gmail.com
-09377471377-02165174619-09106556365
تماس با ما

پیپت ساده

از {{model.count}}
سایز
سایز را انتخاب کنید.
برند
برند را انتخاب کنید.
تعداد
نوع
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

پیپت مدرج یا اندازه گیری(که شامل پیپت  مور و پیپت سرولوژیک) (Graduated pipette) بوده که یکی از ابزار آزمایشگاهی  و به منظور اندازه گیری و برداشتن میزان دقیقی از مایع در آزمایشگاه  استفاده می شود. پیپت مدرج یک لوله شیشه ای صاف می باشد که یک انتهای آن  نازک تر است.

در این نوع پیپت، بدنه بر حسب حجم های  مختلف مدرج شده است و دقت وسیله به کوچکترین واحد تقسیم بندی روی بدنه  بستگی دارد. در این نوع پیپت می توان حجم های مختلف و دلخواه را بر اساس  ظرفیت پیپت برداشت. دقت اندازه گیری در این پیپت ها به اندازه ی فروش پیپت  های حبابدار نمی باشد. با بیشتر شدن حجم پیپت های مدرج یا به عبارتی دیگر  بزرگتر شدن آنها از دقت آنها کاسته می شود. دقت آنها شبیه استوانه های  مدرج، 0.5 تا 1 درصد از حجم کل می باشد و درجه های مشخص شده روی آنها  همانند استوانه های مدرج برای نشان دادن حجم های مختلف می باشد.

پیپت های مدرج عموما از جنس شیشه های آهک  سوددار یا اصطلاحا سودالایم(soda lime glass) هستند اما در حال حاضر از  جنس شیشه های بوروسیلیکاتی هم ساخته می شوند. در یکسری موارد این محصولات  را در صورت یکبار مصرف بودن از پلی استایرن(polystyrene) نیز تهیه می کنند.

پیپت های مدرج دو دسته هستند: پیپت  مور(Mohr pipette) و پیپت سرولوژیک(Serological pipette). یکی از تفاوت های  پیپت مور و پیپت سرولوژیک در شروع درجه بندی روی آنها و دیگری این است که  پپیت سرولوژیک به عنوان انتقال دهنده(TD) و پیپت مور به عنوان  نگهدارنده(TC) نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در پیپت سرولوژیک به منظور  اندازه گیری دقیق باید حتما آخرین قطره هم تخلیه شود. اما در پیپت های مور  برای اندازه گیری حجم درست اندازه گیری، طراحی شده اند، بنابراین یک مقدار  مایع در نوک آن باقی خواهد ماند. پیپت های سرولوژیک یا پیپت های انتقال  دهنده در بالای آنها یک خط رنگی وجود دارد و برای مور در بالای آن خطی نیست  و در صورت وجود خط، نشان دهنده ی حجم آن می باشد.

به همراه این پیپت ها از ابزار دیگری به  نام پوآر (یا پیپت پرکن) یا پوآر پیپت استاندارد استفاده می کنند. این  ابزار که در انتهای لوله پیپت قرار گرفته و با ایجاد خلاء در داخل پیپت  مایعات را به داخل آن می کشد.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...